Remember! Register/Forget Password?

خروجی در دستگاه های دزدگیر چیست؟

در گذشته اغلب دزدگیرها دارای یک خروجی منفی بودند که اصطلاحا خروجی درب باز کن نامیده می شد و به کاربر این امکان را می داد که از طریق نگه داشتن یکی از کلید های ریموت، خروجی را فعال و با کمک رله درب باز کن یا هر وسیله برقی را به صورت لحظه ای فرمان دهد.

خروجی در دستگاه های دزدگیر چیست؟

. مقالات. نظرات : 0

خروجی در دستگاه های دزدگیر چیست؟

خروجی در دستگاه های دزدگیر چیست؟

در گذشته اغلب دزدگیرها دارای یک خروجی منفی بودند که اصطلاحا خروجی درب باز کن نامیده می شد و به کاربر این امکان را می داد که از طریق نگه داشتن یکی از کلید های ریموت، خروجی را فعال و با کمک رله درب باز کن یا هر وسیله برقی را به صورت لحظه ای فرمان دهد.

با توجه به امکان کنترل دستگاه های جدید از طریق خط تلفن و پیام کوتاه تعداد خروجی ها بر روی دستگاه ها جهت کنترل از راه دور افزایش پیدا کرده و امکان فرمان لحظه ای یا دائم را برای خروجی ها فراهم نموده است. با استفاده از این خروجی ها می توان یک هوشمند سازی کوچک در کنار دزدگیر داشت و با کمترین هزینه بهترین استفاده را از دزدگیر انجام داد.

بعضی از کاربردهای عمومی خروجی ها

- امکان روشن و خاموش کردن وسایل برقی تنها با اضافه کردن یک برد رله)

- امکان فرمان از راه دور جهت کنترل درب برقی و کرکره برقی

- فرمان درب بازکن

...

بعضی از کاربردهای خاص و جالب خروجی ها با استفاده از مدارات ساده:

۱) ایجاد آلارم کاذب از راه دور (panic)

در بعضی مواقع کاربر این نیاز را دارد که در مواقعی که در منزل نیست بتواند باعث ایجاد آژیر دستگاه خود شود.

جهت این کار در مسیر یکی از خروجی ها رله قرار می دهیم و کنتاکت NC و COM رله را به صورت سری با یکی از زون ها میبندیم. ( در صورت خالی بودن یک زون NC و COM رله را به صورت موازی بارون می بندیم) هر زمان دزدگیر مسلح باشد و ما آن خروجی را برای لحظه ای فرمان بدهیم زون اتصال باز شده و ایجاد آژیر می نماید.

۲) خارج کردن یک زون خاص از مدار در زمان نیاز (By Pass)

فرض کنید برای دفتری اداری دزدگیر نصب شده و در مواقع نیاز می خواهیم از راه دور فقط یک زون را از مدار خارج کنیم تا نگهبان با پرسنل مجموعه بتواند فقط در آن قسمت تردد نمایند.

جهت انجام این کار دو پایه NO و COM رله را به صورت موازی با زون مورد نیاز می بندیم. هر زمان که نیاز به خارج کردن زون از مدار بود با فعال کردن خروجی زون از مدار خارج می گردد و تافعال بودن آن خروجی آلارمی بر روی زون مورد نظر اتفاق نمی افتد.

۳) امکان فعال سازی خروجی در زمان آژیر زدن دستگاه در زمان های دلخواه)

اگر بخواهیم در زمان آژیر کشیدن دستگاه، برق قسمتی از ساختمان قطع شود، یا فرمانی به کرکره های برقی برود تا کرکره ها پایین بیایند؛ و هر زمان که نیاز بود می خواهیم فعال کنیم. چه باید بکنیم؟

یکی از خروجی ها را به سر بویین رله وصل می کنیم و سر دوم بوبین رله را به SIR+ وصل میکنیم حال زمانی که ما خروجی مورد نظر را فعال کرده باشیم و دزدگیر شروع به آژیر زدن کند رله ما فرمان میگیرد و عمل مورد نیاز ما را انجام میدهد.

استفاده از حالت LED - ARM خروجی اول در دستگاه آنیک.

۱) این قابلیت جهت وصل کردن چراغ کاور بلندگو برای اطلاع از وضعیت دستگاه طراحی شده است.

در زمانی که دزدگیر فعال میشود خروجی غیرفعال شده و می توانیم با استفاده از رله، LED روی کاور بلندگو را روشن کنیم که از وضعیت فعال یا غیرفعال بودن دستگاه مطلع گردیم.

۲) یکی دیگر از ویژگی های خروجی که در زمان مسلح بودن دزدگیر فعال می شود ( LED-ARM ) این است برای مثال ما می خواهیم با فعال شدن دزدگیر عملی انجام شود (مثلا کرکره پایین بیاد، برق قسمتی قطع شود و ...) می توان با قرار دادن رله این خروجی در مسیر حالت های متفاوتی ایجاد کرد.

۳) قابلیت بسیار خاص و کاربردی که می توان از خروجی LED-ARM استفاده کرد.

فرض کنید یک ساختمان دو واحدی با دو دزدگیر مجزا داریم. برای فضاهای مشترک چه باید بکنیم؟ (مانند راه پله ها) چشم فضاهای مشترک باید تنها زمانی در مدار قرار بگیرند که هر دو دزدگیر در حالت فعال هستند.

برای این کار، حالت LED - ARM دزدگیرها را فعال می کنیم و در خروجی مربوطه رله نصب می کنیم. از NC و COM رله ها خروجی گرفته و به صورت موازی در مسیر چشم های مشترک قرار می دهیم. تا زمانی که هر یک از دزدگیر ها غیر فعال باشد چشم های مشترک By Pass شده و در مسیر قرار نمیگیرد. و زمانی که هر دو دزدگیر فعال باشد رله ها هر دو از مدار خارج شده و چشم ها به صورت خودکار وارد مسیر می شوند و مجدد با غیر فعال شدن یک دزدگیر چشم ها از مدار خارج می شوند.

منبع: پشتیبانی شرکت آنیک الکترونیک

 

دیگر مطالب